AKTUALNOŚCI
KINO JDK

img 6482Wystawę malarstwa Slavo Čupila zatytułowaną „Obrazy z mojego życia”, można - do 8 lipca br. - podziwiać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Na wernisażu, który odbył się w czwartkowe popołudnie 8 czerwca, z niezwykle otwartym artystą spotkało się liczne grono jasielskich miłośników sztuki oraz goście ze Słowacji. FOTORELACJAVIDEO

Malarstwo Slavo Čupila, w tym prace wystawione w JDK, będące przeglądem twórczości artysty z ostatnich 5 lat, doskonale scharakteryzował Jan Adamčik. „Jego obrazy wydają się być jak kolorowe wiersze, których głównym bohaterem jest światło i kolor ujęte w harmonijnej kompozycji. W nadzwyczajny sposób dowodzi swoich zdolności ukazywania przejrzystości powietrza, delikatnej gry światła i cienia, zmienności barw, odbić i refleksów” - czytamy m.in. w folderze wystawy.

Podczas wernisażu burmistrz Jasła Ryszard Pabian przedstawił zebranym oficjalnych gości z zaprzyjaźnionych z Jasłem miast: Vranova nad Toplou i Humennego na Słowacji, a dyrektor JDK Janusz Szewczyk przybliżył pokrótce twórczość Slavo Čupila i jego samego. Przedstawił go jako osobę, która umie patrzeć i przelać na płótno oraz na papier swoje spojrzenie. - To artysta, który nosi te fantastyczne kolory w sobie - stwierdził.

- Drodzy przyjaciele sztuki, bardzo pięknie witam na wystawie moich prac - powiedział wywołany do mikrofonu bohater wieczoru, zanim przeszedł na słowacki, co nie przeszkodziło w zrozumieniu o czym mówi. Jeżeli jednak ktoś miał wątpliwości, mógł później dopytać autora, jeszcze przez dłuższy czas bardzo chętnie udzielającego wszelkich wyjaśnień i rozmawiającego z wszystkimi, którzy go zagadnęli.

Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił zespół instrumentów dętych z Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. w Jaśle, przygotowany przez Tadeusza Wróbla.

 

***

 

Slavo Čupil - malarz, dr filozofii, metodyk i pedagog urodził się 16 czerwca 1948 roku w Petkovciach, w powiecie Vranov nad Topl΄ou (Słowacja). Malować zaczął już w szkole podstawowej. Następnie kształcił się w Średniej Szkole Artystycznej w Bratysławie(1962-1967). Studiował na FF UPJŠ (1972-1977) w Prešovie. W 1985 roku uzyskał tytuł doktora filozofii na Pedagogicznym Fakultecie Filozoficznym UPJŠ w Prešovie. Po studiach pracował w różnych instytucjach kultury na terenie miasta i powiatu Vranov  na różnych stanowiskach. Był metodykiem, kierownikiem wydziału, dyrektorem. Równocześnie uczył rysunku w artystycznej szkole podstawowej. Po latach wrócił do zawodu pedagoga. Efektem jego pracy pedagogicznej były liczne wystawy i konkursy, w których prace uczniów Slavo Čupila były zauważane i nagradzane. Od 2013 roku jest członkiem grupy artystycznej „L΄Art per l΄Art” z Francji i „Painting the World” z Rosji.

Nasi partnerzy

 

http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

 
 
 
 
 

Kino JDK

Repertuar Kina

 
 
 
 

REGULAMINY

 
 
 
 
 

Informacja o projekcie