AKTUALNOŚCI
KINO JDK

img 4637Góra Cieklinka ( 512,8 m n.p.m) – skromna, smukła, odosobniona, widoczna niemal z każdej strony. Swoją nazwę zawdzięcza osadzie Cieklin, bowiem u wschodniego podnóża góry, w kotlinie, już w XIII wieku istniała ta miejscowość. W XIX wieku Cieklinka stała się kolebką polskiego narciarstwa.W 1888 roku, pochodzący z Bochni ,dębowiecki nauczyciel, zapalony myśliwy, architekt i malarz Stanisław Barabasz wyprawiał się na Cieklinkę na stokach której testował narty. Cieklinkę osławiają również  fakty historyczne z I wojny światowej. Na zboczach góry toczyły się krwawe zmagania, które potwierdzają trzy cmentarze wojskowe. FOTORELACJA

Druga w tym sezonie wiosenna wyprawa rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno Turystyczny JDK poprowadziła w okolice osławionej góry. Pomimo niesprzyjającej, deszczowej aury grupa piętnastu śmiałków, rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia wyruszyła na szlak w poszukiwaniu przygód.Przemierzono około 43 km, trasą prowadzącą poprzez osiedla Jasła, Brzyście,Łazy Dębowieckie, Duląbkę, Cieklin,Wałaskie. Józefów i Dębowiec. Pierwszą przystanią wyprawy było Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza. Gospodarz izby muzealnej Wiesław Czechowicz zapoznał uczestników wyprawy z największą polską kolekcją starych nart, przedstawił historię powstania muzeum i miejscowości Cieklin, opowiedział o niezwykłych osobliwościach przyrodniczych i krajobrazowych okolicy.Wiesław Czechowicz dołączył również do rowerzystów na szlak prowadzący  z Cieklina w niezwykle malowniczy zakątek przysiółka Wałaskie. Z  miejscowego punktu widokowego,  uczestnicy wyprawy mogli spojrzeć na panoramę z najbliższą kulminacją Magury Wątkowskiej, okolic Bednarki i pasma Liwocza.

Końcową atrakcją wycieczki było jak zwykle tradycyjne pieczenie kiełbasek. Pomimo niesprzyjającej pogody rowerzyści mogli nacieszyć się urokiem malowniczych leśnych dróg, pól i łąk, świeżym powietrzem i aktywnością fizyczną.

Nasi partnerzy

 

http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

 
 
 
 
 

Kino JDK

Repertuar Kina

 
 
 
 

REGULAMINY

 
 
 
 
 

Informacja o projekcie