AKTUALNOŚCI
KINO JDK

img 5091Poznanie Pielgrzymki, wsi pełnej swoistego uroku, leżącej na południowo - zachodnim skraju Pogórza Jasielskiego, było kolejnym celem wyjazdu zorganizowanego przez  Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. FOTORELACJA

W sobotni poranek (16 lipca br.)  grupa dziewiętnastu rowerzystów, na których czele, tradycyjnie już stali przewodnicy: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń – wyruszyła na szlak.

Przemierzono 53 km, trasę prowadzącą przez osiedla Jasła, Dębowiec, Wolę Dębowiecką, Zawadkę Osiecką i Pielgrzymkę. Uczestnicy zwiedzili zabytkową świątynię prawosławną, dawniej  greckokatolicką wzniesioną końcem XVIII i uczestniczyli w Liturgii celebrowanej w języku staro – cerkiewno - słowiańskim przez duchownego Romana Dubeca. Rowerzystów urzekł tajemniczy pozazmysłowy świat sacrum i mistyki, klimat półmrocznej świątyni, wypełnionej zapachem kadzidła, bogatej w polichromię, ikony i migocące płomienie świec. Eugeniusz Dziadosz, przedstawiciel miejscowej społeczności łemkowskiej, zapoznał turystów z historią świątyni, unikatowością jej wnętrza.  Wskazał na cudowną ikonę Matki Bożej z połowy XVII w, Grób Pański z 1684 (pochodzący z poprzedniej świątyni) i inne znaczące detale. Wytłumaczył również sposób sprawowania Liturgii prawosławia.

Dalszym etapem wycieczki była droga prowadząca na Folusz i rozkoszowanie się sielskimi widokami pól, lasów łąk naszej pięknej podkarpackiej krainy .

Końcowych akcentem wyprawy było tradycyjne pieczenie kiełbasek na Foluszu i relaks przy dębowieckim stawie.

Wypoczęci i zadowoleni ze słonecznej ,letniej wycieczki rowerzyści wrócili z oczekiwaniem na kolejny wyjazd.  

DN 2017 sobota
 
Dni Jasła 2017 - 24 czerwca, sobota

Nasi partnerzy

 

http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

 
 
 
 
 

Kino JDK

Repertuar Kina

 
 
 
 

REGULAMINY

 
 
 
 
 

Informacja o projekcie