AKTUALNOŚCI
KINO JDK

Dyba wystawaJasielski Dom Kultury zaprasza na rodzinną, pokoleniową wystawę „Cztery barwy palety”. Jej autorami są: Leokadia Radwańska – Dybaś, Helena Opalińska – Radwańska, Bożena Dybaś – Graciano oraz Matylda i Mateusz Graciano. Wernisaż odbędzie się 18 sierpnia br. o godz. 17.00 w Galerii JDK. Wystawa będzie czynna do 22 września br. 

- Ekspozycja „Cztery barwy palety” to wspomnienie o Leokadii Dybaś, która wiele lat temu znalazła się w obszarze sztuki nieprzypadkowo. W sposób zupełnie naturalny uprawianie różnych dziedzin sztuki stało się sensem jej życia. To także okazja do przedstawienia czteropokoleniowej, artystycznej rodziny Leokadii Radwańskiej – Dybaś, „Lodzi” wieloletniej pracowniczki Powiatowego Domu Kultury, a później Jasielskiego Domu Kultury, instruktora plastyki, artystki, niezwykle pracowitej i skromnej osoby – mówi Anna Brożyna, kustosz wystawy, plastyk Jasielskiego Domu Kultury.

Na wystawie będzie można zobaczyć różne formy sztuki od malarstwo przez rysunek aż po grafikę.

 

 

***

Leokadia Radwańska-Dybaś  (8 marca 1938 r. - 19 października 2012 r.). Edukację plastyczną zdobyła najpierw w Państwowym  Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, a następnie w Studium Pedagogicznym w Rzeszowie oraz Studium Scenografii w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczęła w Powiatowym Domu Kultury w Jaśle (obecnie Jasielskim Dom Kultury), gdzie pracowała przez 30 lat. Jako instruktor ds. plastyki prowadziła zajęcia plastyczne, zajmowała się współorganizacją plenerów rzeźby monumentalnej, wykonywała oprawę plastyczną spektakli teatrów amatorskich, koncertów, imprez plenerowych, współpracowała z twórcami ludowymi. Uprawiała malarstwo, rysunek, ceramikę i tkactwo.  Jej dorobek artystyczny stanowią również liczne polichromie rzeźb sakralnych, rekonstrukcje ołtarzy. Uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu warsztatach i plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Warszawie, Kielcach, Chełmie, Jaśle, Krośnie, Jędrzejowie, Węgorzewie, Eymet, Miramont de Guyenne, Bergerac (Francja). Ostatnie lata życia spędziła we Francji, gdzie wspólnie z córką Bożeną organizowała wystawy malarskie, warsztaty i zajęcia plastyczne dla dzieci niepełnosprawnych. Tam też zmarła w 2012 roku.

- Przez współpracowników i kolegów zapamiętana jako osoba niezwykle utalentowana, pracowita i skromna - wspomina Anna Brożyna.

Helena Opalińska – Radwańska (18 sierpnia 1916 r. - 25 września 1992 r.) wzorowa uczennica, która zakończyła edukację wraz z wybuchem wybuchem II wojny światowej i brakiem funduszy. Uzdolniona artystycznie: malowała, szyła, haftowała m. in. sztandar SKMZ, układała wiersze, piosenki, śpiewała, organizowała przedstawienia, grała w amatorskim teatrze w Ciężkowicach. Częste przeprowadzki zmuszały ją do organizowania życia domowego w trzynastu nowych miejscach, by ostatecznie powrócić do rodzinnej Kobylanki.

Bożena Dybaś – Graciano, ur. 13 sierpnia 1964 r. w Bieczu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na wydziale Edukacji Wizualnej, ze specjalizacją grafika warsztatowa. Tworzy w dziedzinie malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby ceramicznej, tkaniny artystycznej. Uczestniczyła także w wystawach indywidualnych oraz zespołowych m. in.  w Sapporo w Japonii, w Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2000), w Norymberdze w Niemczech, w Graz w Austrii, w Paryżu i Lesygny we Francji, gdzie otrzymała nagrodę PRIX du JURY (2002), w Eymet we Francji została laureatką I nagrody (2008).

Prace Bożeny Dybaś – Graciano znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych, w kraju i za granicą jak: Australia, Austria, Brazylia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia, Słowacja, Watykan, USA .

Mateusz Graciano, rocznik 2000 urodzony w Paryżu, kilkakrotny finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego we Francji, rysuje, maluje i bierze udział w konkursach plastycznych. Młodsza o dwa lata, jego siostra Matylda talent plastyczny doskonali od najmłodszych lat, uczestniczy w konkursach w licznych konkursach od 4 roku życia.

Nasi partnerzy

 

http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

 
 
 
 
 

Kino JDK

Repertuar Kina

 
 
 
 

REGULAMINY

 
 
 
 
 

Informacja o projekcie